אבי דגן אדריכלות ובינוי ערים | משרד אדריכלים המתמחה בתכנון מרכזי קניות

בשנים האחרונות אנו רואים שינוי בתחום תכנון מתחמי הקניות  ברחבי מדינת ישראל. אנו עדים למגמה ברורה של יזמים לעבור מ”קניונים” למרכזי קניות במקום.

 

 

יצירת תשתיות הולמות – אחת מן התלונות הנפוצות ביותר בקרב המבקרים הרבים במרכזי הקניות השונים ברחבי המדינה מתייחסת לתשתיות הסובבות אותם. תחילה, פעמים רבות אין גישה נוחה וישירה למרכזי קניות, בין אם מפני שמדובר במרכז קניות חדש ששובץ במסגרת תשתיות ישנות, ובין אם מדובר במרכז קניות שהתשתיות החדשות שלו פשוט לא תוכננו ביעילות. בתהליך תכנון מרכז הקניות מומלץ להשקיע מחשבה בתכנון דרכי הגישה השונות המובילות למרכז הקניות, כך שהמבקרים במקום לא יתייאשו עוד לפני שהם בכלל זכו להגיע למרכז הקניות. בנוסף, חשוב להקצות חלק ניכר מהשטח שסובב את מרכז הקניות להקמת חניון מסודר ויעיל, כך שלא ייווצר מצב שאנשים יאלצו לחזור הביתה בבושת פנים רק מפני שהם לא מצאו חניה.

יצירת אווירה נעימה ומזמינה – לאחר שעסקנו במבנה החיצוני, הגיע הזמן לעסוק בנושא של אדריכלות פנים. חשוב לעצב את מרכז הקניות מבפנים כך שהמבקרים בו ירצו להמשיך לבלות בו, וזאת ניתן לעשות במגוון רחב של דרכים מקוריות ויעילות. לדוגמא, הוספת אזורי משחקים לילדים בחינם, שיבוץ מוקדי מנוחה הכוללים ספות ופופים, וכמובן שימוש נכון בצבעים כדי ליצור אווירה נעימה ומרגיעה. כל הגורמים הללו, ועוד רבים אחרים, ישפיעו על מצב הרוח של המבקרים במרכז הקניות וכתוצאה מכך על ההתנהגות שלהם.

מדוע כדאי לכם להיעזר בשירותי אדריכלות פנים?

כדי שתוכלו ללמוד מהמקצוענים – כאשר מתכננים עיצוב של מרכז קניות, מדובר בפרויקט בקנה מידה אדיר שכרוך בלא מעט כסף, ומסיבה זו חשוב להיעזר באנשי מקצוע המנוסים בתחום. בנוסף על כך, אדריכלי פנים מקצועיים ובעלי ניסיון בתחום של עיצוב מרכזי קניות יודעים את כל הסודות והטריקים שיהפכו את המבקרים במרכז הקניות שלכם ללקוחות קבועים שרק יחכו להזדמנות לחזור ולבקר בו שוב ושוב.

כדי שתיהנו מתכנון יעיל לטווח ארוך – תהליך התכנון של מרכזי קניות מורכב מאינספור גורמים שונים אשר חשוב לקחת בחשבון. אם אתם תיעזרו באדריכלים מקצוענים, הם יוכלו לעזור לכם לתכנן מרכז קניות שלא רק ייראה מושך לעין מבחינה חיצונית ופנימית, לא מרכז קניות שמבחינת השלד הפיזי שלו והתשתיות הסובבות אותו יהיה עמיד ויעיל לאורך שנים ארוכות.א

תכנון מרכז קניות

עיצוב מעורר השראה שמושך אליו קהל מבקרים ותיירות.

משמעות מרכז קניות כיום לעיר מזכירה במובן מסויים את הקטדרלות האירופאיות.

באירופה תיירים חולפים מקתדרלה אחת לאחרת, וכיום תיירים חולפים בין מתחמים. מתחמים אלו עקב עוצמתם וקנה המידה שלהם המושך קהל רב בד”כ משפיעים על אספקטים תכנונייים רבים הקשורים לעיר, למעשה לעיתים העיר מושפעת מאוד תכנונית וכלכלית ע”י מרכזי קניות אלו.

אי אפשר להפריז בחשיבות תכנון מתחם מרשים ובעל איכויות אדריכליות כחלק מהיכולת המיידית והעתידית של הקניון או מרכז הקניות לתפקד כנכס מניב כלכלית.

הקניות היא הדבר הראשון שהאדם רואה, אפשר לומר שהחזית היא במידה רבה כרטיס הביקור של מרכז הקניות. ומכאן נובעת החשיבות הרבה של השקעה ותכנון בעיצוב החזית של המבנה, וכמובן של תכנון הגורמים הסביבתיים הנוספים שעוטפים את המבנה ומקיפים אותו. תכנון ועיצוב פנים הם חלק יסודי בתכנון יעיל של כל מבנה, אך מה הטעם להשקיע בעיצוב פנימי כאשר החלק החיצוני איננו מזמין?

קניון עזריאלי תל אביב

קניון vs מרכז קניות

מה ההבדל בין “מרכז קניות פתוח” לבין “קניון”?

ההבדל העיקרי בין “מרכז מסחרי פתוח” ו “קניון” הוא גידור המתחם ומתן אפשרות כניסה להולכי רגל דרך מספר מצומצם של כניסות משותפות.
הקרוי בקניון אינו חייב להיות מלא.

אדריכל בחיפה
תכנון מרחבים ציבוריים

קניון מבחינה משפטית

שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בנתניה, אריאל ברגנר, זיכה את בעלי ומנהלי “קניון פולג” בנתניה, מכתב אישום שהגישה נגדם עיריית נתניה בגין הפעלת קניון ללא רשיון עסק. זאת לאחר שהתברר שההגדרה החוקית של קניון בצו לרישום עסקים הינה מטושטשת.

בבואכם לשקול יזמות הקשורה בתכנון מבני ציבור,קניונים,מרכזי קניות, מומלץ להיוועץ עם אדריכל מרכזי קניות ולהבין את ההשלכות הן התכנוניות,תקציביות,סטטוטוריות וכו’.